Jak walczyć z alergią?

W Polsce blisko 40% społeczeństwa cierpi na alergie. Wiosną są oni narażeni na ciągłe działanie alergenów takich jak pyłki kwitnących roślin. Męczący kaszel i katar, zatkany nos, łzawiące oczy to tylko niektóre z objawów. Niestety w samochodzie stężenie pyłów jest znacznie większe niż na zewnątrz. Jak zatem złagodzić objawy alergii, gdy musimy wsiąść do auta radzi Krzysztof Modzelewski, współwłaściciel Bosch Car Service Modzelewscy oraz Stacji Kontroli Pojazdów w Skierdach.

Reakcje alergiczne są szczególnie uciążliwe podczas prowadzenia samochodu. Łzawienie z oczu znacznie ogranicza widoczność, natomiast w momencie kichnięcia tracimy na kilka sekund kontrolę nad sytuacją na drodze. Rozwiązaniem, które pomoże nie tylko złagodzić niepożądane objawy, ale zapewnić znaczny komfort jazdy jest zastosowanie wysokiej jakości filtrów kabinowych, które zatrzymają alergeny, bakterie i drobny pył zanim dotrą do wnętrza samochodu.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów filtrów różniących się od siebie głównie technologią produkcji i zastosowanych w nich materiałów. Zadaniem filtra kabinowego jest ochrona pasażerów przed kurzem, pyłkami oraz innymi szkodliwymi substancjami, a także nieprzyjemnym zapachem. Zapewniają one również sprawne działanie klimatyzacji. Dzięki filtrowi ograniczone zostaje parowanie szyb.

Należy pamiętać, że nie wszystkie dostępne na rynku filtry będą zapewniały taką samą ochronę. Jeśli zależy nam, aby filtr zapobiegał przedostawaniu się do auta naprawdę drobnych cząstek np. pyłów zawieszonych, bakterii i alergenów konieczny jest wybór wysokiej jakości filtra np. zawierającego węgiel aktywny lub jony srebra.

Dzięki stosowaniu filtra kabinowego ze srebrem np. filtra FILTER+ firmy Bosch zapewniona zostaje ochrona przed alergenami i bakteriami, ale również smogiem i pyłami, które unoszą się w powietrzu takimi jak węglowodory, tlenki azotu, tlenek węgla oraz cząstki stałe, czyli pozostałości po nie do końca spalonym paliwie. Najbardziej niebezpieczne dla zdrowia są cząstki stałe o wielkości 2,5 µm. Są one na tyle małe, że przenikają przez płuca bezpośrednio do krwi. Tak drobnych cząstek nie jest w stanie zatrzymać żaden inny filtr.

Poza wyborem filtra istotna jest też jego wymiana w odpowiednim czasie. Przy zużytym filtrze szkodliwe substancje gromadzą się w niewielkiej przestrzeni, co powoduje, iż ich stężenie jest znacznie wyższe niż na zewnątrz. Przyjmuje się, że filtr ten powinien być zmieniany raz do roku lub po przejechaniu 15 tysięcy kilometrów. Jeśli jednak w aucie pojawiają się niepokojące objawy takie jak nadmierne parowanie szyb lub nieprzyjemny zapach należy skontrolować stan filtra i ewentualnie rozważyć jego wcześniejszą wymianę.

Zdrowsze powietrze w samochodzie to większy komfort jazdy, ale i bezpieczeństwo wszystkich osób w nim przebywających, w szczególności dzieci, które są znacznie bardziej narażone na szkodliwe działanie substancji przedostających się do wnętrza auta.

Ograniczenie skutków alergii z pewnością będzie dużą pomocą dla tych, którzy zmagają się z nią na co dzień, dlatego do końca czerwca oferujemy 10% zniżki na zakup i wymianę filtra kabinowego w Bosch Car Service Modzelewscy.

autor: Krzysztof Modzelewski, współwłaściciel Bosch Car Service Modzelewscy oraz Stacji Kontroli Pojazdów w Skierdach / fot. pixabay; własne