Gminny program: Dzieci płacą za leczenie kanałowe

Pojawiają się kolejne kontrowersje wokół gminnego programu leczenia stomatologicznego dzieci szkolnych. DPMED pobiera dodatkowe opłaty m.in. za leczenie kanałowe. To nie zdarzało się u poprzedniego wykonawcy programu.

Podczas marcowej sesji radny Arkadiusz Syguła poinformował, że w gabinetach DPMED tylko część zabiegów stomatologicznych jest wykonywana bezpłatnie. Według przedstawionej faktury jeden z rodziców musiał zapłacić 110 zł za opatrunek leczniczy oraz zatrucie zęba.

– Przez tyle lat gabinety dentystyczne były w szkole i dzieci nie musiały płacić za żadne zabiegi. Teraz rodzice muszą płacić. Mam fakturę, a będę miał kolejne cztery. Nie może tak być, że rodzice będą musieli płacić za leczenie swoich dzieci – mówił A. Syguła.
Dariusz Chorążewicz, właściciel DPMED potwierdził nam, że usługami dodatkowo płatnymi są: zatrucie zęba (60 zł), amputacja miazgi w zębach mlecznych (50 zł) i zdjęcie pantomograficzne (80 zł).

– Powyższe procedury, oprócz zdjęcia pantomograficznego, dotyczą leczenia kanałowego, czego program gminny nie obejmuje. Program gminny obejmuje profilaktykę i leczenie próchnicy oraz leczenie chirurgiczne. Umowa, którą podpisaliśmy zawiera klauzulę obciążenia karą za “udzielanie świadczeń niezgodnie z założeniami programu”, więc nie możemy samowolnie wykonywać procedur, z jakimi zgłaszają się niektórzy pacjenci – informuje właściciel DPMED.

D. Chorążewicz przyznaje, że widzi potrzebę wprowadzenia możliwości leczenia kanałowego w ramach programu gminnego i dodaje, że DPMED przygotował pismo do wójta Jarosława Chodorskiego z taką prośbą.

– W zakres programu dotychczas nie wchodziło leczenie kanałowe zębów mlecznych i stałych, w takich przypadkach pobierana była dopłata. Jednak wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców dzieci, pogram zostanie rozszerzony o dwie kolejne bezpłatne usługi: leczenie kanałowe i zdjęcie pantomograficzne – informuje Michał Smoliński, kierownik Referatu Promocji w Urzędzie Gminy.

Zapytaliśmy zatem, kiedy nastąpi rozszerzenie programu “Profilaktyka i leczenie próchnicy u dzieci w Szkole Podstawowej w Jabłonnie i w Chotomowie” o wspomniane usługi. Zainteresowaliśmy się również, czy to będzie wiązać z przekazaniem dodatkowych środków finansowych na rzecz DPMED.

– Więcej na ten temat będę mógł powiedzieć po spotkaniu z przedstawicielami DPMED, które odbędzie się jeszcze w tym tygodniu – odpowiedział M. Smoliński.

Program profilaktyki i leczenia stomatologicznego dla dzieci szkolnych od niedawna jest prowadzony przez DPMED. Wcześniej był wykonywany przez SZPZOZ w Jabłonnie w dwóch miejscach: w szkole podstawowej w Jabłonnie i ośrodku zdrowia w Chotomowie.

– Istotą naszej działalności było zwiększenie dostępności do leczenia stomatologicznego dla dzieci szkolnych, co mogły gwarantować tylko usługi całkowicie nieodpłatne i żadne dodatkowe opłaty nie były pobierane – komentuje Jacek Jakimiak, dyrektor SZPZOZ w Jabłonnie.

dpmed

Jabłonna Dla Mieszkańców