Gminna Biblioteka Publiczna im. ks. Jana Twardowskiego w Programie Festiwalu „Nauka z pałacem w tle”

– 25 i 26 września 2021 r. w Pałacu w Jabłonnie odbywał się Festiwal „Nauka z pałacem w tle”. Podczas tych dwóch dni odwiedzający mogli wysłuchać interesujących wykładów i prelekcji, wziąć udział warsztatach, laboratoriach naukowych i w konkursach – pisze Anna Czachorowska, dyrektor jabłonowskiej biblioteki. Festiwal Nauki jest ważnym elementem życia kulturalno-naukowego w naszym regionie, a Gminna Biblioteka Publiczna w Jabłonnie też miała w nim swój skromny udział.

W dniu 25 września (sobota) gościem naszym i Festiwalu była Pani Joanna Imienowska z Pracowni Filozoficznej EUREKA, która w Sali Balowej Pałacu poprowadziła Warsztaty Filozoficzne pt. „Czy wojna może być sprawiedliwa i dlaczego?”. Podczas spotkania młodzi uczestnicy zastanawiali się nad koncepcją wojny sprawiedliwej. Czy wojną sprawiedliwą jest wojna wcześniej wypowiedziana, jak twierdził Cyceron. Czy prowadzenie wojny w celu umocnienia pokoju to wojna sprawiedliwa. Dyskusja toczyła się wokół arystotelesowego rozumienia sprawiedliwości jako gwarancji właściwego postepowania wobec siebie i innych. W serdecznej atmosferze sprzyjającej wyrażaniu własnych myśli i sądów, młodzi uczestnicy starali się odpowiedzieć na nurtujące pytania związane z tematem spotkania.

W kolejnym dniu, 26 września (niedziela), odbyło się spotkanie autorskie z Małgorzatą Janiną Berwid, znaną dziennikarką radiową, poetką, pedagogiem, scenarzystką wielu programów telewizyjnych dla młodszych widzów, nagrodzoną przez dzieci Orderem Uśmiechu. Pani Małgorzata Berwid przedstawiła nam książkę „Wojenne lalki Marysi”. Prezentacji towarzyszył krótki film, który był wstępem do wojennej tematyki powieści, oraz wystawa prac Anny Jamróz wspaniałej ilustratorki tej książki.

Tak, jak powiedziała o tej pozycji prof. Joanna Papuzińska: „Wojenne lalki Marysi” to kolejna opowieść o wojennym dzieciństwie. Kolejna – ale jednocześnie taka, jakiej jeszcze nie było. Jest w niej mroczna codzienność okupacji a także siła dzieciństwa, jego potęgę, która nie daje się pokonać. Małgorzata Berwid w bardzo sugestywny sposób przedstawiła historię powstawania tej książki. Był to długi i trudny proces. Opowiedziała słuchaczom bardzo ciekawe i czasami bolesne losy swojej rodziny, zarówno te przedwojenne dziejące się we Lwowie, jak i powojenne mające miejsce we Wrocławiu i w Warszawie. Uczestnicy spotkana byli zachwyceni sposobem narracji autorki, zadawali dużo pytań.

Przedstawiona w książce historia Marysi była okazją do podjęcia wielu ważnych tematów jak: wrażliwość, uczciwość, empatia, odwaga, szacunek. To spotkanie nie pozostawiło nikogo z obecnych obojętnym. Tych, co nie mogli dotrzeć na spotkanie w Pałacu, zapraszamy serdecznie do naszej Biblioteki i zapoznania się z treścią tej niezwykłej książki.

Anna Czachorowska