Biblioteka. Oczywiście!

Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje program „Tydzień Bibliotek” . W dniach 8-15 maja bibliotekarze przygotowują atrakcje, które przyczyniają się do promocji czytelnictwa . Program ma  na celu przede wszystkim  podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, zwiększenie świadomości poprzez edukację a także dotarcie i zainteresowania książką każdej grupy społecznej. Hasłem Tygodnia Bibliotek 2017 jest „Biblioteka. Oczywiście!”. Zapraszamy do przeczytania relacji z przebiegu akcji w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jabłonnie.

Tydzień Bibliotek rozpoczęliśmy koncertem Marka Majewskiego pt.: „Że Tobie się jeszcze chce”.v8 maja o godzinie 16.30 w Sali Widowiskowej Domu Ogrodnika w Jabłonnie miała miejsce inauguracja tegorocznego Tygodnia Bibliotek. Naszym pierwszym gościem był Marek Majewski, m.in. satyryk i kompozytor. Autorski koncert pt.: „Że Tobie się jeszcze chce” został bardzo pozytywnie odebrany przez jabłonowską publiczność.  Osobowość artysty, jego repertuar i  wspaniała atmosfera sprawiły, że spotkanie to zostanie na długo w naszej pamięci.

Marek Majewski (ur. 1952 w Warszawie) – polski autor, kompozytor, poeta, satyryk i  felietonista. Jest scenarzystą i reżyserem licznych programów estradowych, telewizyjnych i radiowych, m.in. własnego programu telewizyjnego Kabaretowa Lista Przebojów. To spotkanie dedykowane było dorosłym Czytelnikom.

9 maja miała miejsce akcja „Czytanie na dywanie”, w której  przedszkolaki z Bajkowego Domu i uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jabłonnie słuchali głośnego czytania. Naszym gościem był Marek Dąbrowski, legionowski satyryk i autor wierszy. Dzieci miały niecodzienną możliwość poznania utworów do tej pory niepublikowanych.

10 maja, to spotkanie z magicznym światem teatru. „Wyobraźnia czeka ukryta w bibliotekach”, spektakl krakowskiego teatru „Maska” skierowany do dzieci z młodszych klas szkół podstawowych.

Wyobraźnia kreuje magiczny świat. Ale jak należy ją trenować? Oczywiście trzeba czytać dużo książek. Co się jednak stanie, gdy na całym świecie zostanie tylko jednak książka? Czy wyobraźnia przetrwa?

Pewnego dnia mała dziewczynka – Zosia, staje się strażnikiem największego skarbu – Ostatniej Książki Świata. Pewnego dnia  przenosi się do krainy, w której nikt nie wie co znaczy słowo „książka”. Na swojej drodze spotyka Tygryska, który nie zna takich pojęć jak  „czytać” i „posiadać wyobraźnię”. Dziewczynka wraz z dziećmi próbuje mu to wytłumaczyć. Zwierzak  zafascynowany nową wiedzą, wymyśli pewien podstęp… Do akcji włącza się Miś Kryspin (na co dzień pluszowy towarzysz Zosi ,teraz prawdziwy niedźwiedź) i prowadzi z Tygryskiem pojedynek na znajomość bajek.

Aktorzy zagrali dla dzieci ze szkoły w Jabłonnie i Chotomowie.

W dniu 11 maja (czwartek) w czwartym dniu Tygodnia Bibliotek w jabłonowskiej bibliotece z uczniami jabłonowskiej szkoły podstawowej (godzina 9:00) i uczniami szkoły podstawowej (godzina 10:30) spotkała się Joanna Imienowska z Pracowni Filozoficznej EUREKA (Pracownia ta została nagrodzona nagrodą Słoneczniki 2016 za najbardziej rozwojową inicjatywę w Warszawie w kategorii Logika – Poranki Filozoficzne w Teatrze Polskim).

Temat warsztatów filozoficznych w dniu 11 maja  – „Krzywdy doznać, czy krzywdę wyrządzić. Co gorsze?”

Omawiany był fragment książki Ireny Bukowskiej „Kacper w krainie filozofii”  – Twoje oczy i moje oczy widzą niby to samo, ale inaczej. Co głowa, to rozum. Nie ma jednej prawdy. Ot i Co! W wesołej atmosferze, sprzyjającej wyrażaniu własnych myśli i sądów, dzieci starały się ułożyć definicję dobra oraz zła. Starały się odpowiedzieć na postawione pytanie, związane z tematem. Dyskutowano o tym co to znaczy być dobrym lub złym. Dzieci zastanawiały się, czy istnieje dobro, które jest dobre dla wszystkich, co to są wyrzuty sumienia i do czego z natury swej dąży człowiek. Dzieci wykazały się niezwykłą inteligencją. Ich tezy i hipotezy robiły wrażenie. Rośnie nam nowe pokolenie filozofów!

Gościem piątego dnia w Tygodniu Bibliotek” ( 12 maja 21017) był Arkady P. Fiedler. Gminna Biblioteka Publiczna w Jabłonnie zorganizowała dla uczniów Gimnazjum w Chotomowie spotkanie z tym znanym podróżnikiem i pasjonatem ekstremalnych podróży;  wnuczkiem słynnego podróżnika i pisarza Arkadego Fiedlera, autora  „ Dywizjonu 303”. Spotkanie miało miejsce w sali widowiskowej Domu Kultury w Chotomowie.

Arkady P. Fiedler opowiedział młodzieży o swoim projekcie  PoDrodze,  który zakłada podróże po całym naszym lądzie. Treścią piątkowego spotkania był reportaż z podróży po Afryce, przebytej Fiatem 126 P (słynnym w latach osiemdziesiątych „maluchem”). Pan Arkady, który przebył tym samochodem zaplanowaną podróż przez Afrykę z północy na południe, z Egiptu do RPA (17 tyś. km w trzy miesiące) wszędzie wzbudzał zaciekawienie tubylców a zwłaszcza dzieci, które z ochotą „pchały” samochód, gdy ten zakopywał się w piaszczystej lub pokrytej błotem ziemi. Niektórzy z nich nazywali go „szalonym białym człowiekiem”. Pan Arkady ma wielki dar mówienia,  jego relacja była bardzo fascynująca, uzupełniana pokazem prezentacji na ekranie. Młodzież z wielkim zainteresowaniem słuchała opowiadania podróżnika i oglądała pokazywane slajdy. Po zakończeniu prelekcji i prezentacji można było zakupić film- reportaż z tej podróży na DVD a także pozycję książkową „Maluchem przez Afrykę”, opatrzoną jego wpisem. Nasza Biblioteka w Jabłonnie i w Chotomowie zakupiła obie pozycje.

Szósty, ostatni, dzień „Tygodnia Bibliotek” to spotkanie z „Ciekawskim Georgem w Bibliotece”. Dla przedszkolaków w Jabłonnie i w Chotomowie zorganizowaliśmy spotkania, które poprowadziła  Anna Uszyńska z Wydawnictwa „Modo”. Ciekawski George, bohater książek i filmów tym razem zachęca dzieci do odwiedzenia i korzystania  biblioteki. Motto spotkania brzmiało: „Jestem ciekawski  i wszystko mnie interesuje”. Warsztaty  przybliżyły przedszkolakom pracę bibliotekarzy, funkcjonowanie biblioteki i zalety bycia aktywnym jej użytkownikiem.

Celem spotkania z Georgem było zachęcenie dzieci do:
– założenia dziecku karty bibliotecznej,
– regularnych odwiedzin w bibliotece,
– uczestnictwa w zajęciach organizowanych w bibliotece,
– codziennego czytania dzieciom

Historia małpki została stworzona przez  małżeństwo Margaret i Hansa Rey ponad 70 lat temu i nadal lubiana jest przez małych czytelników. Spotkanie zakończyło się  prezentacją multimedialną, krótkim pokazem  fragmentów filmu  oraz zajęciami plastycznymi. Nie zabrakło również pamiątkowego zdjęcia przy rekwizycie, jakim była rakieta z Georgiem.

Po tak aktywnym Tygodniu zostały nie tylko wspomnienia – powstały także nowe pomysły na kolejny, pełen atrakcji 2018 rok.

Gminna Biblioteka Publiczna im. Ks. Jana Twardowskiego w Jabłonie