Awans ppor. Stanisława Sierawskiego!

Na początku marca Stanisław Sierawski został awansowany przez ministra obrony narodowej na stopień podpułkownika Wojska Polskiego. Uroczystość odbyła się na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

1 marca, podczas obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbyły się na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego, miała miejsce wyjątkowa uroczystość. Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej wręczył awans na stopień podpułkownika mieszkańcowi naszej gminy – Stanisławowi Sierawskiemu.

– To Wy stanowiliście ten fundament Polski, dzięki któremu dzisiaj mamy szanse odbudowywać państwo. Nie ma słów uznania, nie ma takich nagród, które, by to co zrobiliście w sposób właściwy, godny, w sposób satysfakcjonujący mogło ukazać naszą wdzięczność. Pamiętamy, że przenieśliście myśl o niepodległości przez najgorsze, najstraszniejsze lata. Będziemy w tym duchu wychowywać najmłodsze pokolenie, będziemy w duchu tych wartości budować niepodległą Rzeczpospolitą – zwrócił się A. Macierewicz do Żołnierzy Niezłomnych obecnych na uroczystości.

W obchodach Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczestniczył również wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki, a także podsekretarze stanu Bartłomiej Grabski i Wojciech Fałkowski, kadra dowódcza Wojska Polskiego, harcerze, klasy mundurowe, reprezentacja podchorążych oraz grupy rekonstrukcji historycznej.

Zachęcamy do zapoznania się z krótkim wyciorem S. Sierawskiego, który przygotowało starostwo.

Stanisław Sierawski urodził się 12 kwietnia 1915 r., w Olszewnicy Starej. W 1937 r. Stanisław Sierawski został powołany do służby czynnej w 32. Pułku Piechoty stacjonującym w Modlinie. W 1939 r. został skierowany do obrony Twierdzy Modlin, gdzie przez dwa tygodnie na odcinku Góra – Janówek odpierał ataki hitlerowców na garnizon. W stopniu kaprala, będąc dowódcą granatników, walczył do końca na pierwszej linii. Podczas walk został awansowany do stopnia plutonowego. Służył pod dowództwem płk. Stefana Zająca. Mimo tego, że wola walki nie opuszczała obrońców Modlina, sytuacja zmusiła ich do kapitulacji. Przed tą ciężką chwilą, płk. Zając odznaczył Stanisława Sierawskiego Krzyżem Walecznych.

Po zdaniu broni obrońcy Modlina trafili do niewoli w Mławie. Po 3 tygodniach przetrzymywania w nieludzkich warunkach Stanisław Sierawski wrócił do domu w Chotomowie.

Wola walki i chęć stawania w obronie ojczyzny były silniejsze od spokoju i radości płynącej z przebywania w domowym zaciszu. W 1940 r. Stanisław Sierawski wstąpił do konspiracji. Szkolił młodzież w obsłudze broni oraz brał udział w akcjach dywersyjnych.

Stanisław Sierawski był wielokrotnie odznaczany, otrzymał m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2013 r. został mianowany na stopień majora Wojska Polskiego. W tym samym roku Rada Gminy Jabłonna przyznała mu tytuł Zasłużonego Dla Gminy Jabłonna.

Jabłonna Dla Mieszkańców, fot. MON / ppor. Robert Suchy