7 medali dla zawodnika z Jabłonny

W dniach 10-17 lipca 2016 r. polska reprezentacja osób po transplantacji brała udział w 9. Mistrzostwach Europy Osób po Transplantacji i Dializowanych (European Transplant & Dialysis Sports Championships) w Helsinkach-Vantaa. Mieszkaniec Jabłonny wywalczył 7 medali w pływaniu.

W zawodach wystartowało 370 zawodniczek i zawodników z 23 krajów. Polska reprezentacja liczyła 17 sportowców (11 po przeszczepieniu nerki i 6 po przeszczepieniu wątroby). Rywalizowano w darcie, lekkiej atletyce, minimaratonie, pływaniu, tenisie ziemnym i stołowym.

Mieszkaniec Jabłonny, Andrzej Lewandowski wywalczył 7 medali w pływaniu – 5 indywidualnie (1 złoty na 50 m stylem klasycznym, 3 srebrne na dystansach 50 m stylem grzbietowym oraz na 100 m stylem klasycznym i dowolnym i 1 brązowy na 50 m stylem dowolnym) oraz 2 złote medale w sztafetach 4 x 50 m stylem dowolnym i zmiennym.

Andrzej Lewandowski jest także pierwszym Polakiem, który zdobył tytuł najlepszego zawodnika (MVP – Most Valuable Player) 8. Mistrzostw Europy dla Osób po Transplantacji i Dializowanych organizowanych w Krakowie w 2014 r. Zdobył wtedy 7 złotych medali (5 indywidualnie oraz 2 w sztafetach).

Na tegorocznych mistrzostwach zaszczyt ten przypadł ponownie reprezentantowi naszego kraju. Tytuł MVP wywalczył Dawid Zimkowski, który zdobył 7 złotych medali.

W sumie reprezentacja Polski zdobyła 51 medali, w tym 17 złotych, 14 srebrnych i 20 brązowych zajmując szóste miejsce w klasyfikacji generalnej turnieju. Wszyscy zawodnicy są członkami Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji.

Sportowcy po transplantacji narządów to grupa ludzi bardzo ambitnych i zaangażowanych w popularyzację aktywności fizycznej oraz ideę świadomego dawstwa narządów. Wywalczone przez nich medale są wymiernymi efektami możliwości i rozwoju polskiej medycyny transplantacyjnej.

Powiat Legionowski wsparł udział Andrzeja Lewandowskiego w 9. Mistrzostwach Europy Osób po Transplantacji i Dializowanych poprzez ufundowanie dla niego odzieży sportowej.

Źródło: Powiat Legionowski